Репортери без граници: Македонија 109-та според слободата на медиумите


Народниот правобранител затрупан од поплаки за извршителите

Урко сведочеше за „Тенк“, барал од Груевски да се набави ново возило

Силна меѓународна соработка за унапредување на трговијата во земјоделството

Шпанската полиција заплени скоро 9 тони кокаин


Конференција за сузбивање на финансирањето на тероризмот

Авганистанските Талибани најавија пролетна офанзива

ЕУ ќе одвои 3 милијарди евра за Турција, помош за сириските бегалци

Фото: Новите „Осветнички“


Владимир Дојчиновски, нов уметнички директор на Макфест 2018

Сајмон Кауле во шок: Очекував некаква поезија, а ти си вистинска тигрица зарем не?(видео)

Седма „Ролер трка“ во Скопје

Фото: Двејн „Карпа“ Џонсон ја доби третата ќерка


Емилија Рајтаковски ја демантираше бременоста на експлицитен начин (фото)

Оригинално или непримерно:Како Дејвид Бекам го честиташе раѓањето на кралското бебе (фото)

„Никогаш не бев спремна да бидам мајка, сега се подготвувам да станам маќеа“

Откриена тајната на Бермудскиот триаголник:Бродовите и авионите ги голтаат експлозии на метан, посилни од нуклеарни бомби (видео)


Мистериозен споменик „Заповестите на Ѓаволот“ во срцето на Америка? Чии пораки се испишани на гранитните стени (видео)

Таа е првата премиерка која ќе замине на породилно (фото)

Најдено украденото срце на француската кралица Ана од 16 век

Одбележани 70 години од првата стихозбирка на Конески и 25 години од неговата смрт


Концерт на трио „Џентлмен“ во кумановскиот Центар за култура

„Година на мајмунот“ на Московскиот филмски фестивал

Филмови од македонска продукција вечерва на Скопје филм фестивал

Левандовски: Реал фаворит, но тоа не значи дека ќе не победи

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски во пресрет на вечерашниот дуел со Реал Мадрид, ја препушти фаворитската улога на ривалот, но потенцира дека тоа не значи и однапред победа за актуелниот европски првак.

Шведска без Ибрахимовиќ на Мундиајлот во Русија

Селекторот на шведската фудбалска репрезентација Јан Андерсон не го повика Златан Ибрахимовиќ за настап на претстојното Светско првенство во Русија.

Мончи: Моравме да го продадеме Салах

Директорот на Рома, Рамон Родригез Мончи, не го криеше своето разочарување по убедливиот пораз од Ливерпул и додаде дека Мохамед Салах кој беше најдобар играч на натпреварот морал да биде продаден.

Клоп: Подобро ќе беше 5:0 или 5:1, но и вака е добро

Германскиот стручњак кој го предводи Ливерпул, Јирген Клоп е задоволен од високата победа (5:2) над Рома во првиот меч од полуфиналето во ЛШ.

Ливерпул со огромна предност ќе патува за Рим

Тимот на Ливерпул синоќа со убедливи 5:2 ја совлада Рома на „Енфилд“ во првиот полуфинален меч од Лигата на шампионите.

Видео: Предводен од Дурант, Голден Стејт го елиминира Сан Антонио

Актуелниот НБА шампион, Голден Стејт успешно ја мина првата пречка на патот кон одбрана на титулата, откако рано утрово, во петтиот дуел од пресметката со Сан Антонио победи со 99:91.